Last month, the boys and girls basketball coaches in VYPE’s distribution area were asked to vote for opposing players for the 2022 All-VYPE basketball teams.
There are three different teams for both boys and girls basketball: Wichita Large (6A-4A), Wichita Small (3A-1A) and the Salina Area. The top five vote getters make the first team and the next five make up the second team. The remaining players with votes comprised the honorable mention. Each team is listed in alphabetical order.
The top vote getter from each team was named the player of the year.
Congratulations to those who made the 2022 All-VYPE basketball teams.
Wichita Large School
First Team
Kyle Grill, Maize
Kobe Smith, Andover Central
Henry Thengvall, Kapaun Mount Carmel
Jack Voth, Buhler
Marcus Ziegler, Wichita Heights
Second Team
Will Anciaux, Kapaun Mount Carmel
Isaiah Atwater, Maize South
Jameer Clemons, Derby
Wyatt Spexarth, Andale
T.J. Williams, Wichita Heights
Honorable Mention
Asa Barnes, Wichita Southeast; L.J. Berkstresser, El Dorado; Mikey Brand, Bishop Carroll; Andrell Burton, Campus; Brett Gibbs, Clearwater; Walt Grey, Bishop Carroll; Jaden Gustafson, Maize; Chase Harris, Wichita Heights; Chris Harris, Andover; Kee’on Hunter, Wichita Northwest; Avery Johnson, Maize; Jeremiah Kemboi, El Dorado; Dre Kemp, Wichita Heights; Luke McGinnis, Circle; Kaden McDaniel, Augusta; Geremiah Moore, Wichita Northwest; Chris Morris, Andover; Nathan Nemecek, Andale; Brian Perry, Andover Central; Jacksyn Potucek, Andale; B.J. Redic, Andover; Grant Ricker, Buhler; Garrett Robertson, Hutchinson; Eli Shetlar, Andover; Noah Simmons, Valley Center; Kellan Simoneau, Rose Hill; Adriel Smith, Rose Hill; Jack Wright, Wellington
Player of the Year – Marcus Ziegler, Wichita Heights
Coach of the Year – Joe Auer, Wichita Heights
Wichita Small School
First Team
Jack Duarte, Wichita Collegiate
Luke Grace, Cheney
Jake Proctor, Hesston
Cason Richardson, Hesston
Harrison Voth, Cheney
Second Team
Wesley Fair, Wichita Collegiate
Chase Hilger, Norwich
Austin King, Udall
Xander Newberry, Attica
Jackson Swartz, Chaparral
Honorable Mention
Izic Billups, Conway Springs; Jordy Dolloff, Wichita Classical; Jace Gorsch, Norwich; Lance Hoffsommer, Sedgwick; Emilio Ibarra, Hutchinson Central Christian; Nash Johnsen, Conway Springs; Jake Lambert, Hutchinson Central Christian; Colter McDaniel, Attica; Harrison Middleton, Cheney; Joseph Recalde-Phillips, Wichita Independent; Gonzalo Rodriguez-Cardo, Dexter/Cedar Vale; Brayden Schilling, Hesston; Cam Schmidt, Burrton; Braden Scribner, Remington; Brant Sipe, Haven
Player of the Year – Harrison Voth, Cheney
Coach of the Year – Greg Raleigh, Hesston
Salina Area
First Team
Logan Churchill, Moundridge
Tanner Heckel, Inman
Seth Madron, McPherson
Brekyn Ratzlaff, Hillsboro
Eli Sawyers, SE-Saline
Second Team
Kaleb Becker, Abilene
Cav Carlgren, Concordia
Makaen Hastings, Solomon
Landon Kaufman, Moundridge
Grayson Ratzlaff, Hillsboro
Honorable Mention
Eli Brunk, Inman; Keegan Dimler, Hanover; Caiden Duerksen, Goessel; Sid Dupliss, Salina Central; Max Ehrlich, Salina Sacred Heart; Emmitt Jueneman, Hanover; Braxton Lafferty, Little River; Eli Larson, Bennington; Trent Long, Clifton-Clyde; Tejon McDaniel, Salina South; Nakari Morrical-Palmer, Southeast of Saline; Matthew Potucek, Hillsboro; Zach Surface, Sterling; Keyan Wiggers, Elyria Christian
Player of the Year – Seth Madron, McPherson
Coach of the Year – Darrel Knoll, Hillsboro