Last month, the boys and girls basketball coaches in VYPE’s distribution area were asked to vote for opposing players for the 2022 All-VYPE basketball teams.
There are three different teams for both boys and girls basketball: Wichita Large (6A-4A), Wichita Small (3A-1A) and the Salina Area. The top five vote getters make the first team and the next five make up the second team. The remaining players with votes comprised the honorable mention. Each team is listed in alphabetical order.
The top vote getter from each team was named the player of the year.
Congratulations to those who made the 2022 All-VYPE basketball teams.
Wichita Large School
First Team
Addy Brown, Derby
McKenzie Fairchild, Andale
Brittany Harshaw, Andover Central
Brooke Walker, Andover
Zyanna Walker, Wichita Heights
Second Team
Carli Carlson, Clearwater
Kendall Forbes, Bishop Carroll
Airalyn Frame, Wellington
Kyla Frenchers, Maize
Maycee James, Goddard
Honorable Mention
Maryn Archer, Derby; Brooke Berlin, Clearwater; Tatum Boettjer, Derby; Nyah Chandler, Wichita Southeast; Asia Dawson, Wichita East; Anna Eldridge, Valley Center; Landon Forbes, Bishop Carroll; Sophia Gimino, Kapaun Mount Carmel; Aliyah Green, Hutchinson; Madison Lambert, Maize; Avery Lowe, Maize South; Aleah Moore, Winfield; Valerie Norwood, Wellington; Grace Posch, Hutchinson; Sydney Scott, Augusta; Alana Shetlar, Andover; Cayanna Stanley, Wichita Heights; Ellie Stearns, Andover Central; Kya Thornton, Circle; Tya Tindell, Campus; Elizabeth Tjaden, Clearwater; Jenna Vehling, Maize South; Noami White, Derby; Avery Williams, Augusta; Tianna Winn, Wichita East; Ali Zeka, Wellington; Britt Zeka, Wellington
Player of the Year – Brittany Harshaw, Andover Central
Coach of the Year – Dan Harrison, Derby
Wichita Small School (3A-1A)
First Team
Ava Jones, Nickerson
Kaleigh O’Brien, Remington
Lillie Veer, Berean Academy
McKenna Vogl, Pretty Prairie
Brynn McCormick, Cheney
Second Team
Brooke Hammond, Garden Plain
Jorah Harbaugh, Pretty Prairie
Kaylee Kauffman, Hutchinson Central Christian
Josie McLean, Nickerson
Aubrey Winter, Wichita Trinity
Honorable Mention
Kendal Brueggen, Hesston; Campbell Hague, Cheney; Megan Hedstrom, Wichita Trinity; Dana Imankulova, Wichita Independent; Haley Kangas, Chaparral; Kaylee Kauffman, Hutchinson Central Christian; Kira Kelly, Norwich; Katie Keuker, Hesston; Anna Kyle, Norwich; Tamara Lazoya, Attica; Macey Pond, South Haven; Celia Puetz, Garden Plain; Reece Roper, Haven; Dominique Schutte, Halstead; Tayton Smith, Berean Academy; Logan Stucky, Sedgwick; Mattelyn Swartz, Chaparral; Brooklyn Wewe, Cheney; Sally Wise, Berean Academy, Aubrey Young, Pretty Prairie; Bailey Young, Pretty Prairie; Karyn Yoder, Hesston
Player of the Year – Ava Jones, Nickerson
Coach of the Year – Scott Goering, Pretty Prairie
Salina Area
First Team
Ceegan Atkins, Hanover
Kali Briar, Sterling
Bennie Horsch, Sterling
Aubrie Kierscht, Salina Central
Karsyn Schlesener, SE-Saline
Second Team
Lily Boughfman, Little River
Kate Eichelberger, Moundridge
Lauren Labertew, McPherson
Zaylee Werth, Hillsboro
Hampton Williams, Salina Central
Honorable Mention
Sadie Beagley, Sterling; Caitlyn Belote, Lyons; Mykayla Cunningham, Salina Central; Aleyna Eck, Little River; Ryland Hawkinson, Elyria Christian; Adrian Hazelwood, Smoky Valley; Peyton Howard, McPherson; Tristyn Kriermier, Herington; Kylee Penner, Elyria Christian; Sydney Peterson, Salina South; Savannah Shahan, Hillsboro
Player of the Year – Aubrie Kierscht, Salina Central
Coach of the Year – Jill Rowland, Sterling