Girls Basketball All-State Teams

6A

First Team

Taylor Jameson, Wichita Heights

Laniah Randle, Wichita Heights

Sidney Nilles, Derby

Zyanna Walker, Wichita Heights

Maryn Archer, Derby

 

Second Team

Addy Brown, Derby

Cayanna Stanley, Wichita Heights

Jaidyn Schomp, Derby

Gabbie Posch, Hutchinson

Katelyn Kennedy, Derby

 

Player of the Year – Taylor Jameson, Wichita Heights

Coach of the Year – Jodie Karsak, Derby

 

5A

First Team

Grace Pyle, McPherson

Brittany Harshaw, Andover Central

Katie Wagner, Maize South

Kade Hackerott, Goddard

Bailey Wilborn, Andover Central

 

Second Team

Kassidy Beam, McPherson

Aubrie Kierscht, Salina Central

Cassie Cooks, McPherson

Khloe Schuckman, Bishop Carroll

Sydney Holmes, Maize

 

Player of the Year – Grace Pyle, McPherson

Coach of the Year – Stana Jefferson, Andover Central

 

4A

First Team

McKenna Kirkpatrick, Chapman

Morgan Stout, Nickerson

Ava Jones, Nickerson

Clara Edwards, Clay Center

Kimalee Cook, Circle

 

Second Team

Alivia Owens, Buhler

Mallory Cowman, Circle

Maggie Knoblauch, Andale

Madison Ontjes, Nickerson

Lexi Liby, Clay Center

 

Player of the Year – McKenna Kirkpatrick, Chapman

Coach of the Year – John McLean, Nickerson

 

3A

First Team

Kylee Scheer, Cheney

Karenna Gerber, Halstead

Faith Paramore, Haven

Elise Kaiser, Hesston

Austin Broadie, Wichita Trinity

 

Second Team

Shea Larson, Beloit

Jessica Meier, Beloit

Kaleigh O’Brien, Halstead

Karsyn Schlesener, Southeast of Saline

Lexi Cline, Cheney

 

Player of the Year – Kylee Scheer, Cheney

Coach of the Year – Derek Schutte, Halstead

 

2A

First Team

Kali Briar, Sterling

Kara Koester, Conway Springs

Ally Cochran, Salina Sacred Heart

Kennedy Horacek, Garden Plain

Teegan Werth, Hillsboro

 

Second Team

Malgosia Byczkowski, Wichita Independent

Chloe Stanley, Bennington

Makeena Linden, Sterling

Kate Eichelberger, Moundridge

Ally Puetz, Garden Plain

 

Player of the Year – Kali Briar, Sterling

Coach of the Year – Kody Kasselman, Garden Plain

 

1A

First Team

Morgan Meyers, Cunningham

Tianna Lohse, Hanover

Brittany Byers, South Haven

Chelsea Coleman, Argonia

Avery Rosenhagen, Norwich

 

Second Team

Kaylee Kauffman, Hutchinson Central Christian

Abi Schmidt, Caldwell

Cadlee Stallbaumer, Hanover

Rachel Turek, South Haven

Lauren Donner, Flinthills

 

Player of the Year – Morgan Meyers, Cunningham

Coach of the Year – Eric Meyers, Cunningham

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *