2020 State Basketball Pairings

BOYS

6A (at Koch Arena, Wichita State University)

Thursday

3:00-#2 KC Harmon (20-2) vs. #7 Olathe South (16-6)

4:45-#3 Blue Valley Northwest (20-2) vs. #6 Lawrence Free State (17-5)

6:30-#1 Campus (22-0) vs. #8 Manhattan (15-7)

8:15-#4 Blue Valley North (19-3) vs. #5 Lawrence (18-4)

 

5A (at White Auditorium, Emporia State University)

Wednesday

3:00-#1 Andover (22-0) vs. #8 Blue Valley Northwest (9-13)

4:45-#4 DeSoto (16-6) vs. Kapaun Mount Carmel (16-6)

6:30-#2 Basehor-Linwood (20-2) vs. #7 Andover Central (14-8)

8:15-#3 Hays (16-6) vs. #6 Topeka Highland Park (15-7)

 

4A (at Tony’s Pizza Events Center, Salina)

Thursday

3:00-#1 Parsons (21-1) vs. #8 Rose Hill (12-10)

4:45-#4 Augusta (18-4) vs. #5 Ottawa (16-6)

6:30-#2 Kansas City Piper (21-1) vs. #7 Buhler (15-7)

8:15-#3 Bishop Miege (18-4) vs. #6 Andale (16-6)

 

3A (at Hutchinson Sports Arena, Hutchinson Community College)

Wednesday

3:00-#2 Collegiate (20-3) vs. #7 Colby (16-7)

4:45-#3 Beloit (20-3) vs. #6 Nemaha Central (17-6)

6:30-#1 Haven (21-2) vs. #8 St. Marys (13-10)

8:15-#4 Galena (18-5) vs. #5 Burlington (18-5)

 

2A (at Bramalge Coliseum, Kansas State University)

Thursday

3:00-#1 Pratt Skyline (21-1) vs. #8 Hillsboro (13-9)

4:45-#4 Erie (19-4) vs. #5 Sterling (19-4)

6:30-#2 Bishop Seabury (21-2) vs. #7 Garden Plain (18-5)

8:15-#3 Hoxie (21-2) vs. #6 Valley Heights (18-6)

 

1A (at United Wireless Arena, Dodge City)

Wednesday

3:00-#2 Little River (22-3) vs. #7 Stockton (16-7)

4:45-#3 St. John’s-Hudson (22-3) vs. #6 Frankfort (20-6)

6:30-#1 Berean Academy (25-0) vs. #8 Stockton (14-11)

8:15-#4 Lebo (22-3) vs. #5 South Central (20-5)

 

GIRLS

6A (at Koch Arena, Wichita State University)

Wednesday

3:00-#1 Liberal (22-0) vs. #8 Olathe South (15-7)

4:45-#4 Derby (20-2) vs. SM Northwest (18-4)

6:30-#2 Topeka (22-0) vs. Olathe North (16-6)

8:15-#3 Heights (21-1) vs. Olathe East (17-5)

 

5A (at White Auditorium, Emporia State University)

Thursday

3:00-#1 McPherson (21-1) vs. #8 Basehor Linwood (16-6)

4:45-#4 St. Thomas Aquinas (18-4) vs. #5 Maize South (18-4)

6:30-#2 Andover Central (21-1) vs. DeSoto (16-6)

8:15- #3 Topeka Seamen (19-3) vs. #6 Maize (16-6)

 

4A (at Tony’s Pizza Events Center, Salina)

Wednesday

3:00-#2 Eudora (20-2) vs. #7 Clay Center (16-6)

4:45-#3 KC Piper (20-2) vs. #6 Baldwin (17-5)

6:30-#1 Nickerson (20-2) vs. #8 Buhler (14-8)

8:15-#4 Bishop Miege (20-2) vs. #5 Chapman (18-4)

 

3A (at Hutchinson Sports Arena, Hutchinson Community College)

Thursday

3:00-#1 Nemaha Central (23-0) vs. #8 Osage City (13-10)

4:45-#4 Phillipsburg (20-3) vs. #5 Cheney (20-3)

6:30-#2 Frontenac (21-2) vs. Jefferson West (15-8)

8:15-#3 Halstead (20-3) vs. #6 Scott Community (20-3)

 

2A (at Bramlage Coliseum, Kansas State University)

Wednesday

3:00-#2 WaKeeney-Trego Community (22-1) vs. #7 Bennington (16-7)

4:45-#3 Sterling (21-2) vs. #6 Garden Plain (18-5)

6:30-#1 Spearville (23-0) vs. St. Mary’s Colgan (14-9)

8:15-#4 Valley Heights (21-2) vs. #5 Wabaunsee (20-3)

 

1A (at United Wireless Arena, Dodge City)

Thursday

3:00-#2 Cunningham (25-0) vs. #7 Centrailia (18-8)

4:45-#3 Olpe (25-0) vs. #6 Norwich (22-3)

6:30-#1 Central Plains (25-0) vs. #8 Ingalls (16-8)

8:15-#4 Hanover (23-1) vs. #5 Otis-Bison (23-2)

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *