" "
Connect with us

Hi, what are you looking for?

VYPE KansasVYPE Kansas

Featured

State Boys Track Recap Presented By Advanced Physical Therapy

Class 3A 3200 Meter Run 

Wichita Collegiate senior Cj Meyer finished second with a time of 9:31:95

Wichita Trinity junior Samuel Ferguson finished third with a time of 9:32:37

Class 5A 3200 Meter Run 

Kapaun freshman Daniel Enriquez finished second with a time of 9:31:10

Class 2A 1600 Meter Run 

Hutchinson Trinity senior Jonah Godina won the state championship with a time of 4:33:20

Berean Academy senior Andrew Harder finished second with a time of 4:36:01

Class 3A 1600 Meter Run

Wichita Trinity junior Clay Shively won the state championship with a time of 4:22:08 

Collegiate sophomore Will Meyer finished second with a time of 4:25:24

Wichita Trinity junior Samuel Ferguson finished third with a time of 4:25:43

Class 4A 1600 Meter Run 

Circle junior Blake Logan finished second with a time of 4:35:37

Class 5A 1600 Meter Run 

Kapaun senior Luke Brock finished third with a time of 4:23:38

Class 3A 800 Meter Run

Wichita Trinity junior Clay Shively won the state championship with a time of 1:57:62

Collegiate senior Cj Meyer finished second with a time of 1:57:69

Class 4A 800 Meter Run 

Circle junior Blake Logan won the state championship with a time of 1:58:77

Class 5A 800 Meter Run 

Kapaun senior Luke Brock won the state championship with a time of 1:55:77 

Kapaun junior Nathan Thengvall finished second with a time of 1:55:94

Class 4A Shot Put 

Andale senior Jackson Kraus won the state championship with a 53-00.50 mark

Andale sophomore Cooper Marx finished third with a mark of 52-10.00

Class 5A Shot Put 

Hutchinson senior Grady Bare finished second with a mark of 53-00.50

Andover senior Christian Snipes finished third with a mark of 52-03.50

Class 2A Discus 

Berean Academy senior Wyatt Ranfeld finished third with a mark of 147-09

Class 4A Discus 

Andale senior Riley Marx finished third with a mark of 158-02

Class 2A High Jump 

Berean Academy senior finished second with a jump of 6-2

Class 4A High Jump 

Augusta junior Isaiah Blackwell won the state championship with a jump of 6-5

El Dorado senior Gabe Harp-Jackson finished second with a jump of 6-4

Class 5A High Jump 

Maize sophomore Alan Hanna finished third with a jump of 6-6

Class 3A Long Jump 

Hesston senior Tyler Rewerts finished second with a jump of 22-00.75

Class 2A Javelin 

Garden Plain junior Gage Lee finished second with a mark of 164-08

Class 4A Javelin 

Andale senior Riley Marx won the state championship with a mark of 201-06 

Andale senior Jonah Meyer finished second with a mark of 194-02

Class 5A Javelin 

Kapaun sophomore Daniel Jackson won the state championship with a mark of 186-10

Class 2A Triple Jump 

Garden Plain senior Noah Mcgregor won the state championship with a 45-07.75

Class 4A Triple Jump 

Buhler junior Tavian Giliam won the state championship with a mark of 43-09.00

Class 5A Triple Jump 

Andover Central sophomore Brandt Stupka finished second with a mark of 46-05.25

Class 2A Pole Vault 

Berean Academy senior Mason Reiger won the state championship with a 13-08 mark

Class 5A Pole Vault 

Andover Central junior Bryce Barkdull won the state championship with a 17-01 mark 

Class 2A 110 Meter Hurdles 

Hillsboro senior Zachary Denholm finished third with a time of 15.73

Class 4A 110 Meter Hurdles 

Rose Hill senior Teagan Cobb won the state championship with a time of 14.67

Abilene junior Judah Bowell finished third with a time of 15.04

Class 5A 110 Meter Hurdles 

Bishop Carroll junior Luke Holthusen finished second with a time of 14.96 

Class 6A 110 Meter Hurdles 

Wichita East junior Marcus White finished third with a time of 14.92

Class 3A 100 Meter Dash 

Collegiate freshman Aj Batiste finished second with a time of 11.01

Class 4A 100 Meter Dash 

Andale junior Rylan White finished third with a time of 11.07

Class 5A 100 Meter Dash 

Goddard junior Micah Johnson finished third with a time of 10.84

Class 6A 100 Meter Dash 

Wichita Southeast Dejuan Colbert finished second with a time of 10.76

Class 3A 200 Meter Dash 

Collegiate junior James Shackleford finished third with a time of 22.79

Class 5A 200 Meter Dash 

Maize senior Bryce Cohoon won the state championship with a time of 22.05

Kapaun sophomore Jack Guthridge finished third with a time of 22.43

Class 3A 400 Meter Dash 

Kingman senior Avery Albright won the state championship with a time of 49.45

Class 5A 400 Meter Dash

Kapaun junior Nathan Thengvall finished third with a time of 49.14 

Class 3A 300 Meter Hurdles 

Cheney junior Drew Tolar finished second with a time of 40.93

Kingman senior Ethan Smith finished third with a time of 41.01

Class 5A 300 Meter Hurdles 

Bishop Carroll junior Luke Holthusen won the state championship with a time of 39.42

Class 6A 300 Meter Hurdles 

Wichita East senior Mikell Hamilton Thompson finished third with a time of 39.50

Class 3A 4×100 Relay 

Wichita Collegiate relay won the state championship with a time of 42.41

Hesston relay finished third with a time of 43.37

Class 4A 4×100 Relay 

Maize relay finished second with a time of 42.25

Class 5A 4×400 Relay 

Kapaun relay finished second with a time of 3:24:04

Bishop Carroll relay finished third with a time of 3:24:87

Team Standings 

Class 2A 

Garden Plain finished second with 48 points 

Class 3A 

Wichita Collegiate won the state championship with 60 points 

Trinity finished third with 48 points 

Class 4A 

Andale won the state championship with a score of 87.50 

Class 5A 

Kapaun finished second with 66 points 

You May Also Like

Featured

By Matt Browning It was an awkward midair adjustment for Bluestem’s Olivia Beason at her team’s volleyball jamboree that changed the rest of her...

Featured

If you’ve ever attended a sports event, concert, or school function, chances are you’ve encountered the uncomfortable reality of “bleacher butt.” After sitting on...

Featured

East’s top golfers all season have been sophomore Talen Nasone and junior Anderson Tung, who were both state qualifiers in 2023. “Talen is an...

Featured

Golf is a bit of a family affair for Southeast’s Logan Lam. His sister, Alina, is also a top golfer, who finished in the...